29. oktobra, 2020

Moluske imenujemo bolezen kože, ki jo povzroča virus iz družine poxvirusov Molluscum contagiosum (virus molusk). Moluske izgledajo kot bradavice in imajo lahko upognjen/umbiliciran vrh. So kožne, včasih biserno rožnate barve. Zrastejo do velikosti dela milimetra do nekaj milimetrov v premeru. Moluske so moteče, ker

  • so nalezljive v kolektivih,
  • so motečega izgleda,
  • povzročajo nelagodne občutke srbenja.

Moluske so torej nalezljiva bolezen, ki se prenaša običajno z direktnim (dotik), lahko pa tudi z indirektnim (orodja v telovadnicah, v fitnesih, v kopalnicah) kontaktom. V klasifikaciji kožnih bolezni moluske umeščajo tudi med spolno prenosljive bolezni. Bolezen traja v povprečju  1,5­­-5 let in lahko sama izzveni. Po lokalnem zdravljenju s preparati, ki so na voljo za njihovo zatiranje v prosti prodaji v lekarni, naj bi se po podatkih bolezen ponovila v 35 % primerov.

Moluske povzročajo lahko različne nelagodne občutke, med drugim tudi srbenje. Ob praskanju se virus s prstov prav tako prenaša bodisi direktno pri kontaktih z osebe na osebo bodisi indirektno preko različnih predmetov.

Za diagnozo molusk ne potrebujemo dodatnih diagnostičnih postopkov, ampak jo največkrat postavi splošni/družinski zdravnik ali pediater ob pregledu.

Splošna priporočena terapija molusk je lahko vse od opazovanja in spremljanja spontanih sprememb, uporaba relativno dražečih preparatov za lokalno uporabo iz lekarne, zamrzovanje s tekočim dušikom ali odstranjevanje z laserjem. Lokalna terapija za moluske je običajno dražeča in lahko povzroča stranske učinke. Lahko izzove širjenje molusk, povzroča spremembo v barvi kože na mestih lokalne terapije, redkeje brazgotinjenje. V primerih, kjer moluske pokrivajo večja področja kože na občutljivejših predelih telesa, poteka zamrzovanje običajno pod anestezijo, čemur sledi terapija s kortikosteroidnimi mazili. Lokalna terapija ne preprečuje lokalnega širjenja bolezni pri obolelem ampak nasprotno. Ne vpliva namreč na imunski odziv proti virusu Molluscum contagiosum, ki moluske povzroča.

Homeopatsko zdravljenje  petih konsekutivnih primerov otrok z moluskami je bilo 2016 predstavljeno na Evropskem kongresu homeopatije na Dunaju (http://www.homeopathycongress.eu/2016/).

Literatura: https://emedicine.medscape.com/article/910570-overview#a8