3. aprila, 2023

Obdobje postopnega prenehanja menstrualnih krvavitev in s tem napoved iztekanja rodne dobe ‒ perimenopavzalno obdobje ‒ lahko spremljajo najrazličnejše težave, ki so jih za raziskovalne namene v vprašalniku Greene Climacteric Scale nanizali takole: 1. hitrejši in močnejši srčni utrip; 2. občutek napetosti in nervoze; 3. težave s spanjem; 4. vznemirjenost; 5. napadi anksioznosti, panike; 6. težave s koncentracijo; 7. utrujenost in pomanjkanje energije; 8. nezainteresiranost; 9. depresivnost; 10. jokavost; 11. razdražljivost; 12. občutek vrtoglavice in omedlevice; 13. pritisk in napetost v glavi; 14. občutek omrtvičenosti delov telesa; 15. pogostejši glavoboli; 16. bolečine v mišicah in sklepih 17. izguba občutkov v rokah in nogah; 18. težave z dihanjem; 19. vročinski valovi; 20. nočno potenje; 21. izguba zanimanja za spolnost. Po zadnji menstruaciji – menopavzi – se te težave lahko različno dolgo nadaljujejo v obdobje klimakterija.

Pogostost in stopnja težav je pri vsaki ženski različna. V klasični individualizirani homeopatiji se za iskanje učinkovitega homeopatskega zdravila v prvi vrsti uporablja strategija »totalitete simptomov« oziroma individualni vzorec simptomov, prisoten pri posameznici (1). Klasično homeopatsko zdravljenje tega vzorca simptomov vedno temelji na uporabi enega zdravila.

Po običajno zaželjenem, a ne vedno prisotnem prvem terapevtskem poslabšanju, vodi zdravljenje v lažje prenašanje težav, ki spremljajo naravno pešanje tvorbe določenih ženskih spolnih hormonov. Prednost homeopatskih zdravil je ta, da nimajo interakcij z morebitnimi drugimi predpisanimi zdravili in prav tako ne povzročajo stranskih učinkov, če se uporabljajo korektno v skladu z individualizirano, klasično homeopatijo. V raziskavi z naslovom Obravnava težav v obdobju klimakterija s homeopatijo (2) se je individualizirana homeopatija izkazala kot uporabna pri lajšanju klimakterijskih težav.

  1. Vithoulkas G. Levels of Health: The Science of Homeopathy, Vol 2. 3rd rev. ed. Sporades, Greece: International Academy of Classical Homeopathy; 2019
  2. Nayak C. et al, Management of distress during climacteric years by homeopathic therapy, Journal of Alternative and Complimentary Medicine, Vol 11., 2017; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22087613/